W dniach 7-19.07. 2008 r grupa 21 dzieci wraz z 3 opiekunami z Ostojićeva w Serbii przebywała na obozie językowym w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle-Jaworniku.
Celem pobytu było poznanie dziejów i kultury przodków, nauka języka polskiego i nawiązanie kontaktów z rówieśnikami w Wiśle.
Po rozpoznaniu stopnia znajomości języka polskiego dzieci zostały podzielone na 2 grupy wiekowe: od 8-12 lat: 12 uczestników, od 13-15 lat : 9 uczestników. Zajęcia lekcyjne odbywały się w godzinach dopołudniowych.
Grupę młodszą prowadziła mgr Małgorzata Pilch -nauczycielka nauczania zintegrowanego, grupę starszą – mgr Edyta Soluch-Cieślar -nauczycielka języka polskiego w gimnazjum.
Program pobytu był bardzo bogaty. Każdego dnia po obiedzie dzieci zwiedzały Wisłę i jej okolice.
We wtorek zwiedzały Muzeum Beskidzkie i brały udział w lekcji etnografii. Po kolacji uczestniczyły w pieszej wycieczce na Soszów.
W środę odbyła się wycieczka na Czantorię / w programie wyjazd wyciągiem krzesełkowym,
zjazdy saneczkami, wyjście na wieżę widokową, zejście szlakiem turystycznym do Jawornika/. Po kolacji odbył się koncert zaproszonego wcześniej chórku dziecięcego z Wisły pod kierownictwem mgr Elżbiety Szajtauer.
W czwartek dzieci odwiedziły uczniów ze szkoły w Malince, następnie „ciuchcią” objechały doliny Wisły, a wieczorem brały udział się w „zielonym kuligu” doliną Białej Wisełki połączonym z ogniskiem i regionalnym poczęstunkiem.
W piątek odbyły wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Istebnej, poznając beskidzką przyrodę, a następnie zwiedziły Zameczek Prezydenta RP na Zadnim Groniu
w Czarnem.
W sobotę i niedzielę spotkały się z rodzinami wiślańskimi, integrując się z rówieśnikami
i krewnymi z Wisły.
W poniedziałek, korzystając z zaproszenia Hotelu Gołębiewski, spędziły czas w Aqua Parku „Tropikana”.
We wtorek zwiedzały kopalnię soli w Wieliczce i Kraków, poznając najważniejsze zabytki.
W środę odbyła się wycieczka do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu a wieczorem na zaproszenie Hotelu Stok, brały udział w grillu, gdzie odwiedził nas Burmistrz Miasta Wisły.
W czwartek zrobiły ostatnie zakupy w Wiśle-Centrum.
W piątek odbyło się pożegnalne spotkanie przy ognisku z poznanymi rodzinami wiślańskimi, krewnymi i sponsorami. Dzieci odwiedził również poseł europejskiego parlamentu Jerzy Buzek, starosta Powiatu Cieszyńskiego Czesław Gluza i burmistrz Wisły Andrzej Molin.
W sobotę po śniadaniu dzieci pełne wrażeń wyjechały do swoich domów w Ostojićevie.

Kierownik obozu - Małgorzata Pilch
Wychowawca - Edyta Soluch-Cieślar