W dniach 22.12.2017 - 02.01.2018 odbywały się już 22. wczasy Świąteczno-noworoczne dla osób starszych, samotnych i wszystkich chętnych, którzy szukają odrobinę spokoju po trudach dnia codziennego. Tegoroczna grupa liczyła 27 osób, z tego 11 było po raz pierwszy. Reprezentowali 5 Diecezji naszego Kościoła (Wrocławską, Pomorsko-Wielkopolską, Warszawską, Katowicką i Cieszyńską).

 

Wczasy rozpoczęły się wspólną kolacją, na której uczestnicy zostali przywitani przez gospodarza Parafii ks. Zdzisława Sztwiertnię. W Wigilię Narodzenia Pańskiego wszyscy zasiedli do wspólnego stołu, aby przeżyć tradycyjną kolację, wsłuchać się w Słowo Boże, śpiewać kolędy oraz raczyć się potrawami przygotowanymi przez personel Domu Gościnnego Parafii. O godzinie 22-ej dane było nam przeżyć nabożeństwo nocne z udziałem chóru. W drugi dzień Świąt Narodzenia Pańskiego odwiedził uczestników regionalny zespół śpiewaczy “Wańcy”, który zaprezentował zwyczaj kolędowania w Szczepana. Tradycyjnie już przybył i podzielił się Słowem Bożym ks. Emil Gajdacz. Nie zabrakło odwiedzin zwierzchnika Diecezji Cieszyńskiej ks. bpa Adriana Korczago, który podzielił się refleksjami dotyczącymi obchodów 500 lat Reformacji w Diecezji Cieszyńskiej. Natomiast ks. Łukasz Stachelek przybliżył wszystkim uczestnikom akcję “Złombol”. Celem rajdu była zbiórka pieniędzy na Domy Dziecka. W niedzielę 31 grudnia uczestników odwiedził ks. Marek Londzin - koordynator Diakonii Diecezji Cieszyńskiej. Późnym wieczorem, o godzinie 23-ej spotkaliśmy się w kaplicy: by pieśnią, poezją, rozważaniem Bożego Słowa i modlitwą powitać Nowy 2018 Rok. Uczestnikom wyświetlono również dwa filmy: “Luter” i “Cuda z nieba”. Oto fragment refleksji jednej z uczestniczek wczasów. …”Dla mnie osobiście był to wspaniały czas tym bardziej, że dane mi było przeżyć kolejny rok. Otoczenie, wspólne posiłki, udział w nabożeństwach, wspólne kolędowanie - to wszystko wyciszyło mnie, wzmocniło duchowo i siłowo aby przejść przez kolejny rok z wiarą, że to wszystko co mnie do tej pory w życiu spotkało minęło bezpowrotnie. Wierzę w to bardzo. Wiara czyni cuda i tego się trzymam. Dni spędzone tutaj, dobre posiłki, wspaniała atmosfera, obsługa i opieka duchowa pełniona przez tutejszego proboszcza zostaną mi w pamięci na długo. Dziękuję organizatorom i całemu personelowi za wszystko.”... Uczestnicy wczasów w tym miejscu pragną podziękować Diakonii naszego Kościoła za dofinansowanie pobytu. Również studentom teologii, którymi w tym roku byli: Mateusz Mendroch, Adam Bujok  i Dariusz Kaczmarzyk. Jak napisała kolejna uczestniczka: wyjeżdżamy z nadzieją, o ile Pan Bóg pozwoli - to za rok do Jawornika znowu przyjedziemy i to w liczniejszym składzie.