Jesienna konferencja dla kobiet
pod hasłem: "Stracić i żyć" 

19 listopada (sobota)
godziny od 10.00 do 13.00 

Wisła-Jawornik
Dom Gościnny parafii ewangelickiej 
ul. Jodłowa 8 a 

Zapraszamy! Wstęp wolny


Kto bowiem chce zachować duszę swoją straci ją, kto zaś chce stracić duszę swoją dla mnie, ten ją zachowa. 
Ewangelia Łukasza 9, 24
 
W programie m.in.:

wykład i historie kobiet o życiowych stratach i zmianach 
czas na rozmowy
wspólny śpiew
kawa, herbata i ciasto
bogata oferta księgarni „Warto”


Mówczynie: Maria Czudek, Monika Cieślar.

Maria Czudek: Pochodzę ze stolicy Śląska Cieszyńskiego, z przepięknego Cieszyna, ale mieszkam w Gliwicach już 37 lat i z tym miastem związane jest całe moje dorosłe i zawodowe życie. Zawsze chciałam zostać nauczycielem i moje marzenia spełniły się – moja praca jest moją pasją. Pracuję w szkołach Ewangelickiego Towarzystwa Edukacyjnego w Gliwicach od samego początku ich istnienia - od 1995 roku, ucząc biologii i podstaw przedsiębiorczości. Kocham szkołę i kontakt z „młodzieżówką". Moją mocną stroną jest cierpliwość i łagodność oraz szybkie zapominanie o przykrościach, zaś „słabością" – „za dobre serce". Jadam placki ziemniaczane ze skwarkami posypane cukrem (!), nie przywiązuję się do rzeczy, potrafię się cieszyć z tego, co akurat posiadam. Cenię odpowiedzialność. Wyprawy na obydwa wybrzeża Stanów Zjednoczonych i dwukrotnie do Izraela uznaję „jak na razie” za podróże życia.
Spełniło się wiele moich marzeń: kościół, w którym mogę służyć i mieć prawdziwą społeczność, rodzina, kochający mąż, wspaniałe dzieci i wnuki, uczę i wychowuję młodzież, tak jak chciałam to robić, wiele podróżuję i spotykam ciekawych ludzi, mam wiernych i cierpliwych przyjaciół, pracuję społecznie, czasami ktoś chce słuchać tego, co mówię lub piszę.
Maria Czudek jest od lat wolontariuszką CME i autorką cyklu „Przestudiuj” w czasopiśmie „Warto”. Prowadziła także seminaria na Tygodniu Ewangelizacyjnym w Dzięgielowie.


Monika Cieślar: Ukończyła pedagogikę w zakresie pracy socjalnej oraz pedagogikę religii i etykę w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Od 2007 r. zaangażowana w realizację projektów z zakresu pedagogiki ulicy.
Od 2010 r. mieszka i pracuje w Bytomiu, gdzie koordynuje pracę Grupy Pedagogów Ulicy UNO Centrum Misji i Ewangelizacji oraz prowadzi szkółki niedzielne i zajęcia z religii ewangelickiej dla dzieci z miechowickiej parafii. 
Absolwentka Śląskiej Akademii Liderek organizowanej przez Stowarzyszenie Promocji Kobiet Aktywnych SPINKA z Katowic. W ramach akademii współtworzyła projekt Feelharmonia, czyli relaks dla mam.
Jest żoną z dwunastoletnim stażem i mamą dwóch dziewczynek. Kocha drzewa, brodzenie w rzece, jazdę na rowerze i rozmowy przy cieście. Lubi otwarcie pisać o tym, co ją dotyka i jest dla niej w danej chwili najważniejsze. (Współtworzyła Postyllę kobiet, Modlitewnik kobiet). Prowadzi bloga. Z każdym rokiem jest coraz mniej grzeczną dziewczynką i bardziej otwartą kobietą na relację z Bogiem i innymi.


Bogusława Melcer: Ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach i od wielu lat pracuje w szkole jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Praca z małymi dziećmi ciągle na nowo inspiruje ją do działania, szukania nowatorskich pomysłów i rozwiązań. Absolwentka Szkoły Biblijnej w Dzięgielowie, Kursu Homiletyczno-Liturgicznego i Kursu Duszpasterskiego podstawowego. Zaangażowana w pracę wśród kobiet. 
Wolontariuszka CME w pracy z dziećmi podczas Tygodni Ewangelizacyjnych w Dzięgielowie i w Mrągowie oraz wolontariuszka platformy "Szukając Boga". Otwarta w służbie dla Boga. Zauroczona górami, a szczególnie Tatrami, lubi górskie wyprawy.
Podczas konferencji chce podzielić się z kobietami, jak uczyła się przezwyciężyć ból, cierpienie, poczucie winy i odrzucenie. Chce także opowiedzieć o tym gdzie szukała nadziei i radości do życia. 


WSPÓLNY ŚPIEW poprowadzi zespół H O S A N N A z Goleszowa.


* * * 

Przeżywanie straty, na przykład związanej z utratą bliskiej osoby, zdrowia, pracy, miejsca do życia jest procesem, który wymaga czasu. Jesienna konferencja jest okazją do uczenia się, w jaki sposób tworzyć dla siebie i innych przestrzeń do przeżywania i przezwyciężania bólu, cierpienia, smutku zawiązanego z różnymi stratami i kryzysami życiowymi oraz impulsem do poszukiwania nadziei.  
Poprzez wykłady i świadectwa kobiet przyjrzymy się takim uczuciom, jak: szok – pustka, zaprzeczenie, lęk – panika, strach, niemożność skupienia się, gniew i złość – na człowieka, który nas opuścił, na Boga, na siebie samych, wina, żałość, smutek i depresja – kompletne emocjonalne i fizyczne wyczerpanie, samotność i opuszczenie, ból – osłabienie, strata zaufania do siebie, utrata marzeń, wysiłek do uwolnienia się – wiara – powolny powrót do życia i nadzieja.


* * *

 

Istnieje możliwość indywidualnego zamówienia noclegu z piątku na sobotę oraz posiłków – bezpośredni kontakt z Domem Gościnnym w Jaworniku tel. 33 855 17 15. 
W trakcie konferencji przewidziano dobrowolną ofiarę na cele organizacyjne.