- Doświadczenia są szkołą. Świat walczy z kryzysem. Jako chrześcijanie możemy sobie z nim radzić, bo rzeczy przez które przechodzimy, byłyby nie do wytrzymania gdyby nie Bóg, Jezus Chrystus - mówił ks. Grzegorz Giemza, jeden z wykładowców Konferencji dla kobiet, zorganizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji 24 marca 2012 r. w Wiśle-Jaworniku.

Kwestie cierpienia i trudnych doświadczeń dominowały podczas tegorocznej wiosennej konferencji. Aleksandra Błahut-Kowalczyk, teolog, diakon poruszyła temat "Człowiek wobec cierpienia na podstawie przeżyć Hioba", a Elżbieta Gross, położna przedstawiła prelekcję, dotyczącą profilaktyki zdrowotnej związanej z rakiem szyjki macicy, zatytułowaną "Kobiety, które umierają na własne życzenie".

- Rak szyjki macicy to jeden z najpowszechniejszych rodzajów nowotworów złośliwych u kobiet, ale jednocześnie najłatwiejszy do zdiagnozowania oraz całkowicie uleczalny jeśli zostanie wykryty we wczesnym stadium. Nowotwór ten nazywany cichym, podstępnym zabójcom rozwija się w ciele kobiety przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Może dotknąć każdą kobietę w każdym wieku. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która ratuje życie. Skuteczna profilaktyka RSM to przede wszystkim wiedza, regularne badania cytologiczne oraz szczepienia zabezpieczająca przez zakażeniem wirusem HPV - głównym winowajcą przyczyniającym się do rozwoju RSM. Przez własne zaniedbanie kobiety same na siebie wydają wyrok, cierpią i umierają - na własne życzenie. Tak być nie musi - przekonywała zebrane panie.

Cierpienie  stanowi nieodłączną część naszego życia. Czy jest ktoś taki, kto go nie doświadczył? A ilu ludzi, tyle postaw wobec niego. Kobiety w małych grupach mogły podyskutować o cierpieniach, których same doświadczyły i z którymi na różne sposoby się zmagały lub zmagają.

W konferencji wzięło udział ok. 200 osób. Jej uczestniczki to mieszkanki Śląska Cieszyńskiego i Górnego, do Wisły-Jawornika przyjechały z: Pszczyny, Goleszowa, Tychów, Wisły-Jawornika, Ustronia, Pierśca, Górek Wielkich, Puńcowa, Skoczowa, Dzięgielowa, Cieszyna, Wisły-Malinki, Wisły-Centrum, Wisły-Głębiec, Ustronia-Polany, Wodzisławia, Studzionki, Hołdunowa, Czerwionki, Hażlacha, Pruchnej, Drogomyśla, Zaborza, Chybia, Lesznej Górnej, Bładnic, Simoradza, Brennej.

Kobiety miały możliwość zaopatrzyć się w literaturę na stoisku księgarni "Warto" i wspomóc fundusz celowy "Daj dzieciom nadzieję" kupując misia i inne gadżety, dzięki którym możliwe będzie sfinansowanie i dofinansowanie wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

cme