W dniach 05 - 10 lipca przebywała w Domu Gościnnym Parafii w Wiśle Jaworniku grupa ze Słowackiego Kościoła Ewangelickiego w Serbii. 47 osób z 8 parafii: Aradac, Janosik, Padina, Glozan, Erdevik, Silbas, Kysac, Pivnica ze swoimi duszpasterzami: ks.ks. Jaroslavem Kopcokiem, Vladimirem Lovasem i Sladjanem Srdicem.

 

W środę goście nasi zwiedzili Zameczek Prezydenta RP oraz wiślańskie parafie. W czwartek pojechali do Oświęcimia gdzie zwiedzili Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. W drodze powrotnej wstąpili do Bielska-Białej i spotkali się z Biskupem Pawłem Anweilerem i prezesem bielskiego oddziału Wspólnota Polska Wojciechem Dębowskim.

W piątek pojechali na wycieczkę na Czantorię. Wyjechali kolejką linową z Ustronia Polany, zdobyli szczyt Czantorii oraz weszli na wieżę widokową. Znaczna część grupy postanowiła spróbować swoich sił i wrócić do Domu Gościnnego szlakiem turystycznym poprzez Beskidek. W sobotnie dopołudnie w planach było zwiedzanie centrum Wisły oraz zakupy na wiślańskim targu. Po obiedzie grupa pojechała do Cieszyna i zwiedziła kościół Jezusowy. Następnie przeszła uliczkami miasta na wzgórze Zamkowe i podziwiała panoramę Czeskiego i Polskiego Cieszyna. Z Cieszyna goście pojechali do Dzięgielowa na 62 Tydzień Ewangelizacyjny, gdzie zostali serdecznie przywitani przez organizatorów tygodnia. Pełni wrażeń powrócili do Jawornika, gdzie przygotowane było dla nich ognisko. W miłej atmosferze minął kolejny dzień pobytu. Niedziela, a zarazem ostatni dzień pobytu, to udział w nabożeństwie ze Społecznością Stołu Pańskiego. Czynny udział wzięli w nim duszpasterze z Serbii. Ks. Jarosław Kopcok przekazał pozdrowienia w imieniu uczestników wycieczki, a ks. Vladimir Lovas i ks. Sladjan Srdic wzięli udział w nabożeństwie. Dziękując za pobyt w Wiśle Jaworniku ks. Vladimir Lovas przekazał upominki i skierował zaproszenie do odwiedzenia Parafii Słowackiego Kościoła Ewangelickiego w Serbii. Po obiedzie nasi goście serdecznie żegnani wyruszyli w drogę powrotną do swoich Parafii.  Pragnieniem uczestników wycieczki, ale i naszym jest, aby te kontakty się rozwijały i umacniały.