W dniach 26, 27 listopada o godz 17.00 oraz 28 listopada o godz. 9.00 w Kościele E-A w Wiśle Jaworniku odbyła się ewangelizacja którą poprowadził ks. Leszek Czyż, temat ewangelizacji: Pozwolił nazywać siebie Ojcem.

Oto relacja z tego wydarzenia:

 

„Pozwolił nazywać siebie Ojcem” czyli ewangelizacja adwentowa w Jaworniku

 

Modlitwa Pańska jest jednym z najbardziej znanych tekstów, które dzieci uczą się już od najmłodszych lat i może dlatego często powtarzając mechanicznie te słowa, tracimy sens i świeżość treści w niej zawartej. „Bądź wola Twoja” – ta jedna fraza posłużyła ks. Leszkowi Czyżowi z Malinki do wielu przemyśleń, z którymi podzielił się na tegorocznej ewangelizacji w dniach od 26 do 28 listopada w Parafii w Wiśle Jaworniku. Stała się punktem wyjścia do rozważań o Bożej woli w stosunku do naszego życia. Celem człowieka jest poznanie, a następnie przestrzeganie Bożej woli. Biblia to „okulary”, za pomocą  których mamy patrzeć na świat i interpretować go. Ks. Leszek Czyż przedstawił 6 przejawów Bożej woli według Biblii:

1. Bożą wolą jest zbawienie człowieka.

2. Bóg chce, by wszyscy się upamiętali.

3. Bóg chce, by wszyscy prowadzili „uświęcone życie”.

4. Bożą wolą może być cierpienie, ból i śmierć.

5. Bożą wolą jest, by przyprowadzać innych do Chrystusa.

6. Bożą wolą jest, abyśmy byli gotowi na spotkanie z Jezusem.

W następnym dniu pastor kontynuował zwiastowanie na ten temat w kontekście choroby, bólu i cierpienia. Jeżeli Bóg dopuszcza trudne sytuacje, bolesne doświadczenia w życiu człowieka, to zawsze daje środki do tego, aby przez nie przejść. Omówione zostały również różne zachowania człowieka wobec cierpienia – od postawy obronnej poprzez użalanie się nad sobą, rozpamiętywanie krzywd, aż do zgorzknienia i obarczanie winą za nasze problemy samego Boga. Ks. Leszek na zakończenie wskazywał również na sposoby radzenia sobie z trudnościami w  życiu –czyli szukanie  ukojenia w płaczu, w wyrzucaniu z siebie negatywnych emocji; w korzystaniu z pomocy innych wierzących; a przede wszystkim w modlitwie. Biblia uczy nas, że z Bożą pomocą można przyjąć wszystko, wierząc, iż Pan wie najlepiej, co jest dla nas najlepsze: Bóg współdziała we wszystkim ku dobremu.

Popołudniowe spotkania ewangelizacyjne poprowadzili młodzi parafianie – Tomasz Niemczyk (w piątek), a w sobotę – Szymon Brózda. Ponadto mieliśmy okazję wysłuchać kilka utworów w wykonaniu zespołu „Dzwonki” ze Skoczowa oraz następnego wieczoru występu chóru parafialnego wraz z orkiestrą misyjną pod kierownictwem Lidii Niemczyk. Świadectwem podzielił się Marek - młody członek zespołu „Dzwonki” oraz Ula, prowadząca przed laty szkółkę niedzielną w Jaworniku. A po każdej ewangelizacji parafianie mogli porozmawiać ze sobą i razem spędzić czas przy kawie, herbacie i cieście.

Ostatnia część ewangelizacji odbyła się w ramach niedzielnego nabożeństwa. Liturgię poprowadził ks. proboszcz Zdzisław Sztwiertnia, a pieśni uwielbiających wysłuchaliśmy w wykonaniu zespołu młodzieżowego.

Ks. Leszek Czyż podzielił się refleksjami na temat pokuszenia w kontekście słów z Modlitwy Pańskiej: „I nie wódź nas na pokuszenie”. Wskazywał na konsekwencje ulegania pokusom (m.in. autodestrukcja, wyrzuty sumienia, brak szacunku wobec samego siebie, rozbite małżeństwo), ale także jak je w sobie przezwyciężać (prewencja – unikanie pokus; ucieczka od sytuacji, w których można być kuszonym; schronienie u Pana, aby uzyskać pomoc w walce z diabłem-kusicielem).

Był to niewątpliwie szczególny czas, pozwolił zebranym na spędzenie wspólnych przyjemnych chwil, ale, mam nadzieję, zainspirował także do budujących przemyśleń na temat osobistych relacji z Bogiem.

Marzena Brózda