„Witam Was, córki królewskie, dziedziczki Królestwa Bożego, rozsiądźcie się wygodnie na swoich tronach” – tymi zaskakującymi, ale jakże pięknymi słowami, powitał uczestniczki Ogólnopolskiej konferencji dla kobiet 20+ w Wiśle-Jaworniku dr Jerzy Czech.

 

Tegoroczna wiosenna konferencja, która trwała od 19 do 21 marca, zatytułowana była Od zranienia do uzdrowienia. Dwa wykłady, których kobiety wysłuchały w sobotę, wygłosił specjalista, lekarz psychiatra z kilkudziesięcioletnim stażem.

 

Wykład pierwszy poświęcony był wpływowi zranień, przykrych i bolesnych doświadczeń na życie człowieka. Często człowiek bywa zarówno ofiarą, jak i sprawcą zranień. Doświadczając bolesnych sytuacji, ranimy następnie innych. Doktor Czech uświadomił słuchaczkom, w jaki sposób reagować na agresję i przemoc oraz przekonywał, że reakcja jest niezbędna, jeśli chce się uniknąć przyjęcia roli ofiary oraz gradacji przemocy ze strony sprawcy. Apelował do kobiet-córek Bożych, by broniły swej godności i wymagały szacunku dla własnej, jakże ważnej w oczach Stwórcy, osoby. Jako wzór przywołał postawę Jezusa, który – gdy stanął przed Radą Najwyższą i uderzony został przez jednego ze sług – nie zachował się biernie, ale odpowiedział: „Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, że źle, a jeżeli dobrze, czemu mnie bijesz?” (J 18,23).

 

– Pierwszy raz na chrześcijańskiej konferencji usłyszałam wprost, że w sytuacji ataku nie dość, że nie powinnam „zacisnąć zębów” i milczeć, to mam prawo, a nawet obowiązek, aktywnie się bronić – stwierdziła jedna z uczestniczek.

 

Rozpatrywanie doznanych zranień może zniweczyć szansę na twórcze i owocne życie, wręcz zablokować rozwój. Jak zatem radzić sobie z tymi obciążającymi doświadczeniami? Na to pytanie wykładowca odpowiedział: szansą na pełne i wartościowe życie może być jedynie wybaczenie, które jest antidotum na nasze zranione serca i relacje z ludźmi. Doktor Czech precyzyjnie opisał również każdy etap na drodze do przebaczenia, które, choć trudne, można z Bożą pomocą osiągnąć. Przestrzegał jednak przed „łatwym wybaczeniem”, szybkim i pozornym, które przynieść może więcej złego niż dobrego.

 

W trakcie konferencji swoim osobistym zranieniem oraz wyborem, jak na nie zareagować podzieliła się Kathleen Ann Thompson z USA – reżyserka, aktorka, choreograf, dyrektor Towarzystwa Teatralnego „Belletherst Production” w San Diego oraz wykładowca i kierownik artystyczny Chrześcijańskiego Studium Teatru Ruchu. Wiele kobiet było pod wrażeniem tego, w jaki sposób Kathleen zachowała się w tragicznym momencie swojego życia.

 

Integralną częścią konferencji były dyskusje w grupach, w których uczestniczki miały możliwość wymiany doświadczeń i poglądów oraz odpowiedzenia sobie na kilka postawionych przez wykładowcę pytań. Równie ciekawe były dyskusje przy kawie oraz wiślańskich kołaczach, którymi zachwycały się szczególnie te panie, które w Wiśle nie mają okazji często bywać.

 

– W konferencji uczestniczyły dokładnie 303 kobiety w różnym wieku, swoją obecnością zaszczyciła nas również biskupina Beata Michałek. Wiele pań przyjechało z Górnego Śląska: z Chorzowa, Gliwic, Tychów, Pszczyny, Wodzisławia, a także z Częstochowy, Krakowa, Kalisza, Wołczyna i Lasowic oraz z całego regionu Śląska Cieszyńskiego. Cieszę się, że tematyka konferencji odpowiedziała na potrzeby tak wielu kobiet. Mam nadzieję, że zachęciła ona uczestniczki do przyjazdu na następną Ogólnopolską konferencję dla kobiet 20+, która odbędzie się w listopadzie – podsumowała Mariola Fenger, pracownik ds. kobiet Duszpasterstwa Dorosłych CME, organizatorka.

 

Płyty z wykładami można zamówić, dzwoniąc do księgarni „Warto” w Cieszynie, tel. 33 852 36 44.

 

Joanna Rączkowiak, uczestniczka

źródło: cme.org.pl