Dnia 9 marca 2013 roku w kaplicy Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Wiśle Jaworniku odbyły się rekolekcje dla radnych diecezji cieszyńskiej. W spotkaniu, które przywitaniem zgromadzonych i modlitwą rozpoczął gospodarz Parafii – ks. Zdzisław Sztwiertnia, wzięło udział ok. 80 przedstawicieli  okolicznych zborów. Następnie głos zabrał ks. Marek Londzin, wprowadzając zebranych w tematykę tegorocznych rekolekcji.

Zagadnienie, któremu poświęcono uwagę, rzeczywiście wymaga dogłębnej analizy oraz znalezienia konkretnych i praktycznych rozwiązań, gdyż współczesna rodzina czy małżeństwo przeżywa poważny kryzys. Dotyka on również środowiska ewangelickiego. Wokoło dostrzegamy wiele problemów  i obciążeń doprowadzających do degradacji współczesny model rodziny i małżeństwa. Dlatego tak ważny jest powrót do źródła, do wartości opartych na biblijnym przekazie, który dla współczesnej chrześcijańskiej pary nie powinien nic stracić na aktualności. 

Model małżeństwa i rodziny w świetle Bożego słowa przedstawiła zaproszona na rekolekcje prelegentka – pani Ilona Hajewska (sędzia, mediator rodzinny), która w swoim wykładzie odwołała się do własnych doświadczeń zawodowych dot prowadzenia mediacji z małżeństwami oraz do konkretnych fragmentów Biblii, by podkreślić potrzebę respektowania Bożych zaleceń w budowaniu małżeńskich relacji. Stanowi to nieodzowny warunek, aby rodzina mogła prawidłowo funkcjonować i potrafiła przeciwstawić się wzorcom, niestety coraz częściej, obowiązującym we współczesnym świecie. Odejście od biblijnych wartości w konsekwencji doprowadza do rozwodów, rozbicia rodziny i zaspakajania przez ludzi wyłącznie własnych egoistycznych potrzeb. Szatan XXI wieku wie, że jak uderzy w małżeństwo, to pozbawi ludzi miłości, odpowiedzialności i szacunku do siebie nawzajem.

Po wykładzie radni mieli okazję przedyskutować problem w mniejszych grupach i następnie na szerszym forum przedstawić ostateczne konkluzje. Wynika z nich, że działający w ramach określonej społeczności radni powinni być szczególnie uwrażliwieni na kwestię pomocy małżeństwom przeżywającym kryzys – poprzez osobiste rozmowy, zainteresowanie problemem, doraźną pomoc, np. wskazując na osoby lub instytucje wspierające rodzinę czy małżeństwo, zajmujące się doradztwem w tym zakresie. A przede wszystkim na potrzebę nawrócenia, osobistej relacji z Bogiem, co jest podstawą uzdrowienia każdych kontaktów międzyludzkich. Rady parafialne powinny szczególnie w swoich działaniach skupić się na problematyce rodzinnej i małżeńskiej - począwszy od włączenia tej tematyki na szkółkach niedzielnych, spotkaniach młodzieżowych tak, aby już dzieci i młodzi mogli poznać od najmłodszych lat model rodziny oparty na Bożym słowie, o czym  często nie słyszą  we własnych domach. Również dorosłym parafianom warto zaproponować atrakcyjną ofertę spotkań – skierowaną zarówno do par w okresie narzeczeńskim, jak i małżeństwom o różnym stażu pożycia małżeńskiego. Współczesna ewangelicka rodzina i małżeństwo musi mieć świadomość, ze Kościół jest ich wsparciem i miejscem, w którym tradycyjny model rodziny oparty na biblijnym przekazie nie uległ obecnie lansowanym trendom i laickiej etyce oraz pozostał niezmienny, a małżeństwo to tylko i wyłącznie związek mężczyzny i kobiety. Dlatego istnieje potrzeba, aby przedstawiciele Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce  bardzo wyraźnie określili i przedstawili swoje stanowisko na temat rodziny, a także związków partnerskich czy homoseksualnych. Są to bowiem problemy, wobec których wierzący nie mogą zajmować neutralnego stanowiska, ale jednoznacznie wyrażać swoje zdanie oparte na Bożym Słowie.