Ks. Marcin Podżorski nowym proboszczem parafii w Wiśle-Jaworniku

W niedzielę 30 sierpnia 2020 roku Wyborcze Zgromadzenie Parafialne wybrało ks. Marcina Podżorskiego na nowego proboszcza parafii ewangelickiej w Wiśle-Jaworniku.

Wybory przeprowadził biskup Diecezji Cieszyńskiej Adrian Korczago wraz z kuratorem diecezji, Tomaszem Bujokiem. Ks. Marcin Podżorski uzyskał 92 głosy, a ks. Karol Długosz 39. Jeden głos był wstrzymujący.
Wybory przeprowadzono ze względu na fakt, że dotychczasowy proboszcz, ks. Zdzisław Sztwiertnia, osiągnął wiek emerytalny.

Czytaj więcej...

Ważny komunikat

W niedzielę 30 sierpnia odbędzie się w naszej Parafii Wyborcze Zgromadzenie Parafialne, celem dokonania wyboru nowego proboszcza Parafii.
Do wyborów zgłosili się i zostali zatwierdzeni przez Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego następujący kandydaci: ks. Karol Długosz z Bielska i ks. Marcin Podżorski z Cieszyna.
W niedzielę 02 sierpnia nabożeństwo poprowadzi ks. Marcin Podżorski, a w niedzielę 09 sierpnia ks. Karol Długosz.
Po nabożeństwach będą miały miejsce spotkania z kandydatami oraz ich prezentacja. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa.

Modlitwa

Prośba o wspólną modlitwę.

Biskup Diecezji Cieszyńskiej zachęca do włączenia się do wspólnej modlitwy.

Jezu, w czasie swojej ziemskiej służby ukazałeś swoją moc, troskę o chorych, słabych i potrzebujących. Uzdrawiałeś ich dolegliwości fizyczne, psychiczne i duchowe. 

Prosimy Cię, wesprzyj chorych na koronawirusa oraz tych, którzy potrzebują twojego uzdrowienia. Wspomóż wysiłki personelu medycznego, który z narażeniem własnego zdrowia otacza potrzebujących pomocą. Dzisiaj szczególnie polecamy Twojej opiece ks. Leszka Czyża i jego żonę Lidię, którzy przebywają w szpitalu. Niech poczują Twoją uzdrawiającą moc poprzez opiekę lekarzy i pielęgniarek. 

Usuń strach, lęk i poczucie odosobnienia od osób poddanych leczeniu lub przebywających na kwarantannie. Chroń ich rodziny i przyjaciół, obdarz pokojem wszystkich, którzy się o nich troszczą i ich kochają. Otocz nas swoją opieką i wypełnij nasze serca nadzieją.
Amen

Modlitwa

Modlitwa przyczynna Światowej Federacji Luterańskiej na 14 maja

Zachęcamy, by w czwartek 14 maja 2020 roku o godz. 20:00 modlić się słowami modlitwy przyczynnej Światowej Federacji Luterańskiej.

Czytaj więcej...

10 lat chórku dziecięcego

W ubiegłą sobotę nasz chórek dziecięcy świętował swoje 10-lecie służby w naszej Parafii. W niedziele wystąpili na nabożeństwie, wprawdzie w niepełnym składzie, ale z taką samą radością i energią śpiewali dla Pana 

Konkurs Sola Scriptura

Ogólnopolski Konkurs Biblijny Sola Scriptura 2019/2020

Tegoroczna edycja konkursu biblijnego Sola Scriptura dotyczyła „Świadectwa Marka i Piotra o Jezusie” w oparciu o Ewangelię Marka. Po eliminacjach szkolnych, które odbyły się w listopadzie czworo uczniów naszej parafii zakwalifikowało się do etapu diecezjalnego. Odbył się on 11 stycznia w SP 2 w Ustroniu gdzie Dorota Niemczyk, Paulina Gwóźdź, Łukasz Szarzec oraz Andrzej Karkoszka odpowiadali na 25 pytań konkursowych. Do finału konkursu zakwalifikowali się: Dorota Niemczyk i Łukasz Szarzec. Wszystkim uczestnikom gratulujemy nie tylko wyników ale chęci czytania Słowa Bożego” które nie wraca puste”.

Kolędowanie bożonarodzeniowe 12.01.2020

Radośnie wykrzykuj na cześć Pana, cała ziemio,
cieszcie się i weselcie, i grajcie!
Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry,
przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy,
przy trąbach i dźwięku rogu:
radujcie się wobec Pana, Króla!
Niech szumi morze i to, co je napełnia,
świat i jego mieszkańcy!
Niech rzeki klaszczą w dłonie,
niech góry razem wołają radośnie” (…)

Psalm 98

Kolędowanie bożonarodzeniowe

W niedzielę 12 stycznia 2020 roku odbyło się w naszej parafii kolędowanie w wykonaniu zespołu regionalnego „Wisła” i „Mała Wisła.” Oba zespoły wystąpiły razem podczas nabożeństwa i usługując pieśniami pozwoliły nam na nowo przenieść się w czas bożonarodzeniowy. Cieszymy się, że zespół już po raz drugi wystąpił w naszej parafii ubogacając nasze nabożeństwo nie tylko piękną muzyką i śpiewem, ale przede wszystkim umacniając naszą wiarę w Pana Jezusa. Śpiew i muzyka od zawsze pełniły funkcję chwalenia i uwielbiania Pana Boga. Oby jak najwięcej rozbrzmiewało ich w naszych kościołach zwłaszcza, że śpiew jest jak modlitwa, a kto śpiewa, ten dwa razy się modli.

 

Spotkanie pracowników i wolontariuszy Parafii 06.01.2020

W Święto Epifanii 06 stycznie 2020 r, odbyło się w naszej Parafii spotkanie Rady Parafialnej z pracownikami i wolontariuszami naszej Parafii.
Chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, za każde zaangażowanie wspierające i przyczyniające się do życia naszej Parafii.Każdy z nas jest potrzebny i może swoją obecnością, czasem, siłami i talentem służyć drugiemu, służąc w ten sposób naszemu Panu Jezusowi Chrystusowi.

Niech Pan Bóg pobłogosławi nasz trud i staranie mocą swojego Ducha Świętego. Wszyscy obecni zostali obdarowani kalendarzami na rok 2020, a wolontariusze otrzymali bony do realizacji w księgarni „Warto”.

 

Pobyt dzieci z Ostojceva w naszej Parafii

W dniach 04 – 09 stycznia 2020 roku w naszym Domu Gościnnym przebywały dzieci z Ostojiceva (Serbia). Pobyt grupy 12 dzieci był możliwy dzięki wsparciu przez Parafie wiślańskie i Urząd Miasta Wisła. W ramach pobytu dzieci  były na basenie w Hotelu „Stok” i „Gołębiewski”. Korzystały z dobrodziejstw zimy na stoku „Siglany”. W ostatni wieczór dzieci spotkały się z Burmistrzem Miasta Wisły Tomaszem Bujokiem oraz ks. Waldemarem Szajthauerem i ks. Zdzisławem Sztwiertnią. Program pobytu przygotował pan Tadeusz Chmiel, który również opiekował się grupą w czasie jej pobytu w Wiśle.

Wczasy Świąteczno -Noworoczne 22.12.2019 – 02.01.2020

Już po raz 24. odbyły się w Parafii w Wiśle Jaworniku Wczasy Świąteczno-noworoczne zorganizowane przez Parafię przy pomocy Diakonii Polskiej. Z tej formy spędzenia czasu w okresie świątecznym skorzystały 43 osoby z Diecezji Warszawskiej, Pomorsko-Wielkopolskiej, Wrocławskiej, Katowickiej i Cieszyńskiej, z tego 21 osób po raz pierwszy.

Oto garść wspomnień uczestników pobytu.

 

„W ten zimowy ciemny czas

Bóg do Wisły przywiódł nas

By wśród bliskich ludzi

Czekać na nowe życie, które się budzi.

Aby błogosławił Nowonarodzony

Ludziom na cztery strony,

 

I by dorosłych, starców, dzieci

Miał zawsze w swojej pieczy.

A my byśmy go błagali,

Swoje sprawy polecali,

Za wszelkie dobro dziękować potrafili

I na wieki go chwalili”.

Jestem tutaj po raz pierwszy. Jechałam z ciekawością, ale i odrobiną obawy. Jak też tutaj będzie? Nie znam nikogo, jak Ci ludzie mnie przyjmą, czy mnie zaakceptują? Moja niepewność jeszcze się pogłębiła, gdy na pierwszym spotkaniu, po kolacji, kiedy wzajemnie poznawaliśmy się, usłyszałam, iż jest tutaj wiele osób znających się, gdyż od lat tu przyjeżdżają.

Zupełnie niepotrzebny był ten stres. Atmosfera bardzo szybko stała się przyjazna, ludzie chętni do rozmowy i wymiany doświadczeń. Duża to zasługa księdza – inicjatora tej dobrej atmosfery. Zbliżały nas również wspólne modlitwy przed posiłkami i śpiewanie kolęd. Czynnikiem integrującym było również uczestnictwo w nabożeństwach. Zachwyciły mnie występy dzieci grających na instrumentach, dziewcząt śpiewających w duecie i grupy dzieci z chóru „Drużyna Pana”.

Każdy dzień wypełniony był po brzegi, a to prelekcjami, projekcjami filmów, spotkaniami z pensjonariuszami Domu Opieki z Dzięgielowa, którzy na miarę swych kompetencji przedstawili widowisko tematycznie związane z Adwentem, które zmusiło nas widzów do głębokiej refleksji. Takich przeżyć estetycznych było więcej. Bo np. 26 grudnia odwiedzili nas kolędnicy, zespół śpiewaczy „Wańcy”, reprezentujący folklor beskidzki. Podziw wzbudzały głosy, wykonanie i komentarz prowadzącego. Zaszczycił nas swą obecnością ks. bp Adrian Korczago, ks. Emil Gajdacz, ks. Bogdan Wawrzeczko i ks. Marek Londzin. To były strawy dla ducha, doznania estetyczne. A teraz a propos czegoś dla ciała – arcysmaczne posiłki, atrakcyjne, estetycznie przygotowane i podane. Rozpieszczano nas, dogadzano nam bez miary. I jeszcze kulig! Dla nas mieszczuchów atrakcja nie lada.

I na koniec jeszcze refleksja prywatna – moja. Jako stary belfer w skali ocen 1 do 6, oceniam pobyt tutaj na maksymalnie wielkie „6”. Są wśród ludzi rzemieślnicy i wirtuozi. Wśród księży – też. Nasz opiekun należy do tych drugich. Niech Bóg błogosławi!”

Róża Zakolska ze Zduńskiej Woli.

Jeszcze kilka słów innej uczestniczki. …”Dziękujemy za wszystko – modlitwy, społeczność, piękne filmy, możliwość uczestniczenia w nabożeństwach, spotkaniach i kuligu. ….Brak opiekuna wymagał ze strony księdza Zdzisława wiele wysiłku. 16. uczestników składa serdeczne podziękowania za dofinansowanie pobytu przez Diakonię Kościoła. Wyjeżdżamy z nadzieją, o ile Pan Bóg pozwoli, to za rok, o ile zostaniemy zaproszeni, to tu do Jawornika znowu przyjedziemy. Ksiądz Zdzisław przekaże swojemu następcy obowiązki, a sam z żoną będzie nie zakwaterowanym uczestnikiem turnusu. Dziękujemy sekretarce Asi za życzliwość, kuchareczkom wraz z obsługą za pyszne, domowe posiłki. Za to, że mieliśmy w pokojach ciepło i czysto. Uczestnicy wzajemnie sobie życzą Bożego błogosławieństwa, Jego łaski, zdrowia i ochrony na każdy dzień.” Helena Stryja.

Oto garść wspomnień uczestników Wczasów Świąteczno-Noworocznych w Wiśle Jaworniku.