36 Pamiątka założenia i poświęcenia naszej kaplicy

W niedzielę 05 maja obchodziliśmy 36. rocznicę poświęcenia naszego ośrodka i kaplicy.

Niemal w zimowych warunkach przyszło nam przeżywać tę uroczystość. Cieszyliśmy się obecnością ks. Marcina Brzóski z Cieszyna, który zwiastował Boże Słowo, Burmistrza Miasta Wisła – p Tomasza Bujoka.
Nabożeństwo uświetnił swoim śpiewem chór mieszany i męski z Cieszyna oraz nasz chór dziecięcy. Na koniec nabożeństwa ks. proboszcz podziękował wszystkim, którzy pomogli przy organizacji uroczystości. Za dary do wypieku wspaniałych kołaczy i pomoc przy ich wypieku. Za prace porządkowe oraz za piękny wystrój kaplicy. Po nabożeństwie, ze względu na pogodę piknik parafialny odbył się wewnątrz ośrodka. Raczyliśmy się żurkiem, kiełbaskami z grilla, tradycyjnymi kołaczami, kawą i herbatą. Był również czas na wspólne rozmowy.  Prezentacja do obejrzenia na facebooku.
 
 

Niezwykłe urodziny!

Dnia 02 maja nasza parafianka Helena Niemczyk obchodziła swoje 101 urodziny.
W gronie najbliższych podziękowaliśmy Bogu za dotychczasowe prowadzenie i błogosławieństwo.
Życzyliśmy dalszego wsparcia i Bożej ochrony.

Spotkanie dla kobiet 18 marca 2019 r

(Zdjęcie ekslirbisu Jury Gadzicy)

W poniedziałek 18 marca br na comiesięcznym spotkaniu dla kobiet, gościłyśmy panią Henrykę Szarzec z Cisownicy.
„Moja mała własna opwieść”, w taki sposób gość opowiedziała nam o drodze, która zaprowadziła
ją do Boga. Podzieliła się z nami historiami rodzinnymi, takimi dla niej pamiątkowymi dwunastoma kamieniami z Jordanu.
Jednym z jej przodków był Jura Gajdzica z Cisownicy, żyjący w latach 1777–1840 furman, bibliofil-kolekcjoner głownie ksiąg religijnych,twórca pierwszego chłopskiego ekslirbisu, introligator amator, pamiętnikarz, autor Dlo pamięci Narodu Ludzkiego.

Czytaj więcej...

Spotkanie dla kobiet 25.02 - Relacja

25 lutego 2019 r. na co miesięczne spotkanie dla kobiet zaproszona została pani pastorowa Anna Wantulok z Jaworza. W sposób ciekawy i bardzo urozmaicony przedstawiła ona temat: „Kobiety … jakie jesteśmy?”
         Kobieta w Starym Testamencie pełniła przede wszystkim rolę towarzyszki mężczyzny, była żoną i matką. Wykonywała codzienne prace domowe, ale zdarzało się, że pełniła ważną funkcję społeczną (Debora). Kobieta w Nowym Testamencie ma znaczący wpływ
na historię zbawienia ludzkości – Maria stała się matką Syna Bożego. Elżbieta natomiast była matką Jana Chrzciciela. Niektóre z nich, życie poświęciły Bogu – jak prorokini Anna. Prelegentka szerzej omówiła postacie Marii i Marty – sióstr Łazarza. Marta – służąca i Maria – słuchająca. To zróżnicowanie postaw obu sióstr sprawiło, że stały się wzorem dla życia czynnego i życia kontemplacyjnego.
         Wizerunek współczesnej kobiety uległ przemianie wskutek zachodzących procesów społecznych i ekonomicznych. Kobiety pragną się rozwijać, spełniać i być aktywne w różnych dziedzinach życia. Kobiety są nieodłącznymi towarzyszkami mężczyzny i tak już pozostanie. Są ich wsparciem duchowym i emocjonalnym. Czasy się zmieniły, ale powołanie kobiety zostało takie samo. W dalszej części mogłyśmy wysłuchać fragmentów „Z pamiętnika Adama i Ewy” Marka Twaina, zobaczyć prezentację pt. „Kobieta” oraz krótki film Joe Monster „Chłopiec pisze wypracowanie o tym, jakie są kobiety?”

         Spotkanie zakończyły cytaty sławnych ludzi o kobietach. „Kobieta ma tylko jedną wadę. Zapomina, ile jest warta!”

Jawornik English Camp 2019

  

 UWAGA! Brak wolnych miejsc. Zapisy jedynie na listę rezerwową.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle Jaworniku zaprasza na chrześcijański obóz języka angielskiego „Jawornik English Camp”, który odbędzie się w dniach 15 lipca – 25 lipca 2019 (obóz przeznaczony dla dzieci z roczników 2006-2010)

 

• Zajęcia prowadzone będą przez wykładowców z USA w 8-12 osobowych grupach.
• W programie:
studia biblijne, dużo śpiewu, twórcza praca, gry i zabawy, sport.
• Koszt obozu wynosi 1 000 zł
• Zgłoszenia pocztą elektroniczną z podaniem imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia należy przesyłać
do 31 maja 2019 na adres:

Parafia E-A w Wiśle Jaworniku
ul. Jodłowa 8a,
43-460 Wisła
z dopiskiem „JEC”
lub na:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wpisowe w wysokości 400 zł należy wpłacić do 10 czerwca na konto:
ING Bank Śląski
18 1050 1096 1000 0001 0240 9612
Istnieje możliwość otrzymania rachunku za pobyt.


Liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń!

Karta kwalifikacyjna do pobrania po 1 maja:


Turnus rozpoczyna się kolacją 15 lipca o godz. 18.00, a kończy obiadem 25 lipca.

Rejestracja w dniu rozpoczęcia obozu będzie czynna od godz. 15.00.

Prosimy o wypełnienie i przywiezienie ze sobą karty kwalifikacyjnej uczestnika, o ile nie została przesłana drogą elektroniczną bądź pocztą.

Zabierz ze sobą: śpiwór, sportowe obuwie, strój kąpielowy, Biblię, notatnik, słownik i dobry humor!

XV Zimowa Olimpiada Dzieci i Młodzieży Ewangelickiej - 8-10.02.2019

Piątkowy wieczór, kaplica w Wiśle Jaworniku. Diecezjalnym spotkaniem młodzieży rozpoczynamy XV Jubileuszową Zimową Olimpiadę Dzieci i Młodzieży Ewangelickiej. Wszystkich obecnych przywitał Diecezjalny Duszpasterz Młodzieżowy Diecezji Cieszyńskiej ks. Marcin Podżorski. Następnie gospodarz Parafii , a  zarazem Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ks. Zdzisław Sztwiertnia przybliżył krótką historię dotychczasowych zmagań.

Czytaj więcej...

Spotkanie dla kobiet

W poniedziałek 21 stycznia odbyło się kolejne parafialne spotkanie dla kobiet, które poprowadziła pani Henryka Szarzec. Temat rozważania brzmiał: „Obraz Boga w Jego Słowie i Stworzeniu”.

Czytaj więcej...

Nabożeństwo Ekumeniczne 27.01.2019

W niedzielę 27 stycznia w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle Jaworniku odbyło się Nabożeństwo Ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W nabożeństwie wzięli udział m.in. ks.ks. z Kościoła Rzymsko-Katolickiego dr Sławomir Zawada z Parafii Wisła Głębce, Wiesław Firlej  z Parafii w Wiśle Centrum, Adam Skutela z Domu Formacyjnego Ruchu Światło i Życie w Wiśle Jaworniku oraz ks.ks. radca Waldemar Szajthauer i Oskar Wild  z Parafii w Wiśle Centrum oraz Zdzisław Sztwiertnia gospodarz Parafii w Wiśle Jaworniku. Słowem Bożym usłużył ks. dr Sławomir Zawada. Myślą przewodnią ekumenicznego spotkania były słowa z Księgi Powtórzonego Prawa: "Dąż do sprawiedliwości".  Modlono się sprawiedliwość, pomyślność, a przede wszystkim o odrzucenie języka nienawiści w relacjach międzyludzkich.

Konkurs Sola Sriptura

Konkurs biblijny Sola Sriptura, organizowany przez Wydawnictwo Augustana, w roku szkolnym 2018/2019 dotyczył 1 Księgi Mojżeszowej (wybrane rozdziały). Eliminacje szkolne odbyły się w listopadzie kiedy to uczniowie klas IV – VII odpowiadali na pytania dotyczące wydarzeń związanych ze stworzenia świata, życiem Noego, patriarchów i Józefa.

Do etapu diecezjalnego, który odbył się 12 stycznia 2019 w Ustroniu zakwalifikowali się: Łukasz Szarzec kl. 4, Tymon Pilch kl. 5, Paulina Gwóźdź kl. 6, Kacper Szatan kl. 6, Magdalena Podżorska kl. 6. Gratulujemy uczestnikom zdobytej wiedzy i życzymy by czas spędzony na lekturze Bożego Słowa był radością, pociechą i wskazówką do właściwych wyborów w życiu.

Dzieci z Ostojiceva w Jaworniku.

W dniach 7 - 14 stycznia w Domu Gościnnym Parafii Ewang.-Augsb. w Wiśle Jaworniku przebywała grupa dzieci wraz z opiekunami z Ostojiceva w Serbii.
Pobyt był możliwy dzięki wsparciu, jakiego udzieliły Parafie wiślańskie i Urząd Miasta Wisłą.
Program pobytu dzieci był bardzo urozmaicony. Zawierał m.in. takie atrakcje jak:
nauka jazdy na nartach na wyciągu Siglany, wyjścia na basen w hotelu "Stok" i "Gołębiewski";
naukę j. polskiego prowadzoną przez p. M. Urbańską. Zorganizowane były wycieczki. Do Bielska: "Ninja Park"; Cieszyna: zwiedzanie muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz muzeum narciarstwa w Wiśle. Zwiedzanie muzeum koronek (największej koronki w Europie) w Koniakowie.
W niedzielę dzieci wzięły udział w nabożeństwie w Jaworniku, w jego trakcie zaśpiewały jedną pieśń: "Ojcowski Dom" po polsku. W poniedziałek przed wyjazdem miało miejsce spotkanie dzieci i opiekunów z burmistrzem Miasta Wisła p. Tomaszem Bujokiem, p. Tadeuszem Chmielem i ks. radcą Waldemarem Szajthauerem oraz gospodarzem Domu Gościnnego ks. Zdzisławem Sztwiertnią. Zadowolone i pełne wrażeń wyjechały do rodzinnych domów w Ostojicevie.
 

XV Zimowa Olimpiada Dzieci i Młodzieży Ewangelickiej 2019

 XV Zimowa Olimpiada Dzieci i Młodzieży Ewangelickiej

08 - 10 lutego 2019 r. w Wiśle Jaworniku

Program:

Piątek:        godz. 17.00 "Megaspotkanie" w Wiśle Jaworniku + ognisko

Sobota:       godz. 10.00 konkurencje zjazdowe na Złotym Groniu ( Istebna)

                  slalom gigant i snowboard

Niedziela:    godz. 13.00 UWAGA ZMIANA! konkurencje biegowe odbędą się na Kubalonce 

                  Zakończenie olimpiady

Czytaj więcej...

06.01.2019r. – Święto Epifanii – spotkanie pracowników parafii i Domu gościnnego oraz wolontariuszy

Spotkanie było okazją do podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób angażują się w służbę w Parafii w Wiśle Jaworniku. Obecni byli członkowie chórku dziecięcego, zespołu młodzieżowego, chóru parafialnego, prowadzący szkółki niedzielne, pracownicy i wolontariusze ośrodka gościnnego oraz przedstawiciele Rady parafialnej. Ksiądz rozpoczął spotkanie modlitwą oraz krótkim rozmyślaniem biblijnym. Program spotkania wypełniło wspólne kolędowanie i konkursy biblijne dla dzieci. Nie zabrakło też czasu na wspólne rozmowy i dzielenie się wspomnieniami z ubiegłego roku przy kawie oraz świątecznych ciasteczkach. Następnie Ksiądz przedstawił informacje na temat planowanych wydarzeń, które odbędą się w najbliższym czasie w parafii - m.in. jubileuszowa 15 Olimpiada Zimowa Młodzieży Ewangelickiej. Spotkanie zakończyło się czasem wspólnych modlitw o bieżące sprawy parafii.

Wczasy Świąteczno – Noworoczne 22.12.2018 – 02.01.2019

Już po raz 23. odbyły się wczasy Świąteczno – noworoczne zorganizowane przez Parafię Ewang.-Augsb. w Wiśle Jaworniku i Diakonię Śląska Cieszyńskiego. Z tej formy wypoczynku skorzystały 34 osoby z trzech Diecezji: Cieszyńskiej, Katowickiej i Mazurskiej. 12 osób było po raz pierwszy. Poniżej wspomnienia uczestników wczasów.
Pobyt rozpoczęliśmy wspólną kolacją, na której przywitał nas ks. Zdzisław Sztwiertnia, proboszcz Parafii, jednocześnie nasz opiekun. Każdy posiłek rozpoczynano modlitwą i pieśnią, po posiłkach śpiewano kolędy.

Czytaj więcej...