Piątkowy wieczór, kaplica w Wiśle Jaworniku. Diecezjalnym spotkaniem młodzieży rozpoczynamy XV Jubileuszową Zimową Olimpiadę Dzieci i Młodzieży Ewangelickiej. Wszystkich obecnych przywitał Diecezjalny Duszpasterz Młodzieżowy Diecezji Cieszyńskiej ks. Marcin Podżorski. Następnie gospodarz Parafii , a  zarazem Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ks. Zdzisław Sztwiertnia przybliżył krótką historię dotychczasowych zmagań.

            I ZOME odbyła się w dniach 11 – 13 luty 1994 roku. Wystartowało wtedy 131 uczestników, w tym 97 w slalomie gigancie i 34 w biegach narciarskich z 14 Parafii. Kierownikiem zawodów był Jan Raszka, pierwszy wiślański olimpijczyk (Cortina de Ampezo 1956). To on był inicjatorem zimowych zmagań. Pewnego dnia spotkał mnie na ulicy i zapytał. Co bym powiedział na zorganizowanie ZOME? Wystarczyło kilka spotkań i zawiązał się Komitet Organizacyjny, który przygotował i przeprowadził pierwsze tego typu zawody. Serdecznie przywitano obecnych na spotkaniu członków pierwszych zmagań w osobie:  Jerzego Pilcha, Czesława Procnera. Następnie przewodniczący przekazał kilka ciekawostek związanych z przeprowadzonymi zawodami Olimpijskimi. Oto kilka z nich: w III ZODiME brał udział Piotr Żyła, zdobył drugie miejsce w biegach narciarskich na dystansie 2,5 km. W IV: V i VII ZODiME był pierwszy. W roku 2000 na VI ZODiME zadebiutowali: Paweł Słowiok (wygrał dwukrotnie) i Adam Cieślar tegoroczni uczestnicy MŚ w Kombinacji Norweskiej. W 2004 startował  i wygrywał Paweł Wąsek z Ustronia, obecnie członek kadry A w skokach narciarskich. W roku 2006 trzecie miejsce zdobyła Ewa Farna z Bystrzycy w Czechach. Starowała również Karolina Chrapek – kilkukrotnie zwyciężając (członkini kadry narodowej).

Pierwsze zawody odbywały się na „Zielonym”, potem na Stożku, a od 13 ZODiME na Złotym Groniu. Konkurencje biegowe odbywały się na trasach biegowych na Kubalonce, dwa razy na trasach na Jonidle. W tym roku znowu na trasach narciarskich na Kubalonce.

            Dalszą część spotkania poprowadził zespół „SDG” z Ustronia prezentując znane i lubiane pieśni młodzieżowe. Słowem Bożym podzielił się z obecnymi ks. Tymoteusz Bujok z Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasy na śniegu.

            Sobotni poranek przywitał nas silnymi podmuchami wiatru. Z niepokojem pakowaliśmy sprzęty potrzebne do funkcjonowania biura zawodów, medale, puchary i nagrody. Na miejscu okazało się, że wiatr zelżał, wyszło słońce i można było przystąpić do rywalizacji w 19. grupach wiekowych. Po przejeździe grupy najmłodszej zostały wręczone medale, dyplomy i nagrody. Po krótkiej przerwie przystąpiliśmy do dalszej rywalizacji. Zawody przebiegały sprawnie, szybko bez zakłóceń. Przed godziną 14-tą rozpoczęła się dekoracja najlepszych. Puchar dla najlepszej drużyny w slalomie gigancie otrzymała Parafia z Wisły Centrum. Puchar odebrał proboszcz Parafii, a zarazem zawodnik – ks. Waldemar Szajthauer. W snowboardzie najlepsza była drużyna z Wisły Jawornika. Puchar odebrał przewodniczący Komitetu Organizacyjnego – ks. Zdzisław Sztwiertnia – proboszcz Parafii. Syci  wrażeń wróciliśmy do domów oczekując na ostatni dzień rywalizacji, konkurencji biegowych na trasach Kubalonki.

            W niedzielę po nabożeństwach spotkaliśmy się na Kubalonce. Przywitało nas bezchmurne niebo w pełnym słońcu. Punktualnie o godz. 13-tej wystartowały zawodniczki w najmłodszej grupie wiekowej. Zawody przebiegały bardzo sprawnie, co zawdzięczamy profesjonalnym sędziom. W tym miejscu słowa gorących podziękowań kierujemy w stronę gospodarzy tras biegowych z Pawłem Cieślarem na czele. Na każdego zawodnika na mecie czekała gorąca herbata i smaczny bogacz. Po szybkim obliczeniu wyników, wydrukowaniu dyplomów przystąpiliśmy do ceremonii nagrodzenia zwycięzców. Najlepszą drużyną w biegach została reprezentacja Parafii Wisła Głębce. Okazały puchar z rąk organizatorów odebrał ks. Tadeusz Byrt – proboszcz Parafii. W klasyfikacji medalowej, punktowej i ogólnej najlepsza była Parafia Wisła Centrum. Puchary zwycięzcom wręczył obecny na miejscu Burmistrz Miasta Wisły – p. Tomasz Bujok. Na zakończenie przewodniczący podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie XV już Zimowej Olimpiady za pomoc i wiele wysiłku włożonego w to przedsięwzięcie. W tym miejscu dziękujemy gorąco licznym sponsorom, dzięki którym możliwe było nagrodzenie najlepszych zawodników. Szczególne podziękowanie kierujemy w stronę Urzędu Miasta Wisła z Burmistrzem p. Tomaszem Bujokiem na czele.

            Na koniec kilka danych statystycznych: w XV ZODiME zgłosiło chęć udziału 208 uczestników: 152 w slalomie; 19 w snowboardzie i 37 w biegach narciarskich. Wystartowało: 130 uczestników w slalomie, 18 w snowboardzie i 36 w biegach. Niestety panująca grypa zdziesiątkowała wielu chętnych. Od kilku lat, nieprzerwanie udzielają się w organizacji naszych zmagań olimpijskich następujące osoby: Piotr Szarzec; Roman Cieślar, Piotr Jędrzejek, Sylwester Słowiok i Roman Pilch. Prowadzenie biura zawodów to domena Przemysława i Piotra Sztwiertniów. Oprócz wymienionych osób chciałbym podziękować ponadto licznym wolontariuszom za okazana nam pomoc. To dzięki licznemu zastępowi chętnych osób udaje nam się przygotować i przeprowadzić zawody dla dzieci i młodzieży.

 

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

Ks. Zdzisław Sztwiertnia