W niedzielę 15 lipca br, Pan Bóg pobłogosławił nas przepiękną pogodą i Jaworniczanie mogli wyruszyć na wcześniej zaplanowaną wycieczkę do historycznego miejsca Za Kamień (czes. Zakámen) w Nydku, w Republice Czeskiej.

 

Celem naszej wycieczki było uczestnictwo w okolicznościowym nabożeństwie w jednym z leśnych kościołów, na zboczu Czantorii, gdzie modlili się ewangelicy w czasie kontrreformacji i gdzie mogli przystępować do stołu Pańskiego, gdy zostały zamknięte kościoły na terenie Śląska Cieszyńskiego.

Część uczestników zebrała się na "Peździonnce”, natomiast pozostali samodzielnie dotarli Za Kamień z różnych stron. I tak zebrała się 22 osobowa grupa uczestników wycieczki. Z naszego zaproszenia skorzystało również pięcioro parafian z Wisły Centrum.

Ponieważ na miejscu byliśmy przed czasem, mogliśmy spokojnie obejrzeć to historyczne miejsce, tak ważne dla nas ewangelików.

Po przywitaniu, modlitwie i przedstawieniu historii tego miejsca przez gospodarzy, podczas nabożeństwa usłużył Ks. Radca Jan Kozieł, emerytowany Proboszcz Parafii w Cisownicy, co ucieszyło polskich uczestników nabożeństwa mających wcześniej problemy z zrozumieniem przedstawionej historii w języku czeskim. Pozdrowienie w imieniu naszej parafii przekazał Józek Niemczyk.

Po nabożeństwie przemili gospodarze zaprosili nas na kawę, herbatę, ciastka i smażenie kiełbasek. Wspólną biesiadę skróciły ciemne chmury na horyzoncie. Z żalem pożegnaliśmy przemiłych gospodarzy i przy zapewnieniu, że za rok spotkamy się znowu udaliśmy się w powrotną drogę do Jawornika, gdzie dotarliśmy już w strugach deszczu. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, że podarował nam tak piękny czas.