Przedmiotem rozważań podczas kolejnej, poniedziałkowej społeczności  kobiet w Jaworniku  było spotkanie Jezusa z Samarytanką i ich główny temat czyli woda oraz pragnienie, jakie nosi w sobie człowiek. Ostateczne konkluzje wynikające z dyskusji dotyczyły różnorodności ludzkich (kobiecych) pragnień, które warto sobie hierarchicznie uporządkować, by w ten sposób realizować życiowe cele służące duchowemu rozwojowi.

Kolejne spostrzeżenie wynikało z uchwycenia rozbieżności w spojrzeniu Jezusa i Samarytanki na „wodę żywą”. Dla niej woda zaspakaja pragnienia człowieka na chwilę, a według Jezusa – woda żywa zaspakaja na zawsze. Samarytanka mogła nie znać Jezusa, nie wiedzieć, że rozmawia z Mesjaszem, ale gdy się dowiedziała, zajęła właściwą postawę.

 

Problem współczesnego człowieka polega na tym, że wie, co Jezus Chrystus zrobił, aby nas zbawić, ale nie prosi : „Daj mi tej wody”, nie pragnie, nie ma czasu, nie ma takiej potrzeby.

Analizowana historia uczy nas jeszcze tego, jak być sługą; jak działają prawdziwi słudzy. Nie jest to popularna postawa we współczesnej, egocentrycznej kulturze, nastawionej na konsumpcyjny styl życia. Bóg jednak sprawdza nasze serca, powołując nas do służby, do działania. Udziela nam Ducha Świętego, który uzdalnia nas do życia zgodnego z Jego pragnieniami.
Trzecia edycja spotkań dla kobiet przebiegała w miłej atmosferze, przy kawie i cieście upieczonym przez panie – solenizantki, obchodzące swe urodziny w maju i czerwcu. Nie zabrakło również pieśni śpiewanych na chwałę Panu, a w śpiewie, jak zwykle, prowadziła pastorowa Ewa Sztwiertnia.

Marzena Brózda