"Jezus w ubogiej zrodził się stajence, aby nam przynieść łaskę odkupienia.

Więc dziś do Niego wyciągamy ręce, aby Go uczcić w swych dziękczynnych pieniach."

Niebieski firmament usłany niezliczoną ilością gwiazd, pod nim tonąca w półmroku panorama miasteczka Betlejem oraz "mizerna, cicha stajenka licha, pełna niebieskiej chwały" z Synem Bożym leżącym w żłobeczku na sianie, w towarzystwie Marii, Józefa i trzech Mędrców, którzy przybyli, aby złożyć pokłon Królowi Królów. Ta Bożonarodzeniowa sceneria stanowiła przepiękne tło dla chórów mających zaszczyt uczestniczyć w 22. Ekumenicznym Koncercie Kolęd, jaki miał miejsce w dzień Święta Epifanii w opolskiej Świątyni Ojców Franciszkanów.

 

Koncert prowadził ks. dr Marian Niemiec, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu. W koncercie udział wzięły cztery chóry: chór św. Franciszka z Opola, chór M. Drischnera Parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Opola oraz chór mieszany z Wisły - Jawornika oraz chór "Cantabile" przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Przerwy między występami chórów wypełniało wspólne kolędowanie wszystkich osób bardzo licznie przybyłych na koncert. Niespodzianką i zarazem największą atrakcją tego wieczoru okazał się występ naszej grupy śpiewaczej "Wańcy". Z ust organizatorów popłynęło wiele ciepłych słów podziękowań pod adresem wszystkich wykonawców. "Bóg się rodzi, moc truchleje" to ostatnia kolęda wspólnie wyśpiewana tego wieczoru.

Po koncercie zaproszeni zostaliśmy na ciepłą kolację - smaczny bigos i herbatę. Ale to nie była jedyna uczta dla podniebienia tego dnia. Przed koncertem podejmowani byliśmy kawą i wspaniałymi wypiekami przez ks. Mariana Niemca i jego małżonkę. Zwiedziliśmy kościół, przetestowaliśmy jego akustykę i zgłębiliśmy wiedzę na temat burzliwych dziejów luteranizmu na opolskiej ziemi, którą podzielił się z nami ks. proboszcz.

Po godzinie 19-stej pożegnaliśmy gościnne Opole udając się w drogę powrotną. Dziękujemy Bogu, że bezpiecznie przeprowadził nas przez ten kolejny dzień nowego roku.

 

Janina Heczko