"W ten piękny, słońcem spowity dzionek tutaj się było, jadło podpłomyk z masłem i miodem, kawę zbożową piło" - to kwintesencja naszych doznań podczas wizyty w "Chlebowej Chacie" w Górkach Małych w sobotę, 24. września. Tu przypomniano nam i przybliżono cykl, jak przebiega wędrówka ziarenka zboża, aby w postaci chleba znaleźć się na stole i co należy zrobić, aby do tego chleba znalazło się masło i miód.

 

"Chlebowa Chata" zarządzana przez panią Jadwigę Dudys funkcjonuje od 15. kwietnia 2005 roku. Budynek przeniesiony został ze wsi Markowa pod Łańcutem do Górek Małych, przebudowany i zmodernizowany, wypełniony szeregiem sprzętów służących niegdyś do obróbki ziarna i wypieku chleba, sprzętów wykorzystywanych w procesie powstawania masła i twarogu oraz innych sprzętów domowych niezbędnych do życia i codziennego funkcjonowania człowieka, któremu przyszło żyć w tamtej odległej przeszłości.

Każdy z uczestników naszej 50-cio osobowej grupy własnoręcznie kształtował podpłomyki, które następnie zostały wypieczone w chlebowym piecu i oczywiście skonsumowane wraz ze wspaniałymi dodatkami w postaci masła, miodu, ziołowego smalcu i kawy zbożowej z mlekiem. Wybornie smakował też chleb z żytniej mąki. W stojącej obok stodole zgromadzono cały szereg maszyn wykorzystywanych dawniej przy uprawie i obróbce ziarna. Poznaliśmy również sposoby pozyskiwania miodu oraz wiele ciekawostek związanych z życiem pszczół. Odwiedziny w "Chlebowej Chacie" stanowią doskonałą lekcję historii, szczególnie dla młodszego pokolenia, a wiadomości przekazane w niezwykle przystępny, często humorystyczny sposób z łatwością zapisywane są w pamięci.

Z Górek pojechaliśmy do Brennej. Krótki spacer po centrum, pamiątkowe zdjęcie na zmodernizowanej muszli koncertowej i udajemy się w drogę powrotną. Na chwilę odwiedzamy jeszcze kościółki w Dobce i Ustroniu-Polanie, gdzie trwają przygotowania do jutrzejszego Dziękczynnego Święta Żniw. Na koniec krótka refleksja - "Chlebowa Chata" w przededniu Święta Żniw. To kolejny i szczególny powód do wyrażania słów dziękczynienia za każde ziarenko, każdą kromkę chleba, za każdy rodzaj plonów, które wydała ziemia tego roku oraz za wszystkie inne dobrodziejstwa darowane nam z łaski każdego dnia przez Pana wszelkiego stworzenia.

 

Janina Heczko