Sobota to dla przeciętnej kobiety dzień, który zwykle spędza na sprzątaniu, praniu, prasowaniu, gotowaniu i jeszcze kilku innych czynnościach (jako, że zwykle wykonuje je równocześnie). Wcale nie tak łatwo zrobić sobie wtedy wolne, a jednak prawie 250 paniom, które przybyły 6 listopada 2010 r. do Wisły-Jawornika, na dzień wykładowy Ogólnopolskiej Konferencji Kobiet, to się udało.

–  Witam was drogie panie i cieszę się, że jest nas tu dzisiaj tak wiele. Będziemy rozmawiać o potrzebach i mam nadzieję, że wyjdziecie stąd zadowolone  –  przywitała uczestniczki Mariola Fenger, pracownik Duszpasterstwa Dorosłych Centrum Misji i Ewangelizacji (CME).

– W końcu obejrzę sobie ten film, a jutro wyłączę telefon i będę spała aż do południa, potem zadbam o siebie – planowała rozmarzona młoda kobieta kręcąc się po domu, w którym po raz pierwszy od długiego czasu została zupełnie sama, bo mąż z dziećmi wyjechali na weekend do ciotki. Niestety rzeczywistość zweryfikowała jej plany – mąż z dziećmi wrócili nazajutrz rano. Dowcipnie pokazany kawałek scenariusza, jaki pisze życie rozbawiła kobiety, które „przejrzały się w nim jak w lustrze”. W monodramie na podstawie opowiadania Lidii Czyż wystąpiła Sabina Szłapa, absolwentka studium Teatru Ruchu i pracownik CME.

Potrzeby kobiet przedstawiła Laura Hash, która posługując się przykładem biblijnej Ewy podzieliła je na kilka kategorii. Znalazły się wśród nich m.in.: akceptacja i miłość, bycie potrzebną innym („niezastąpiona rola”), szczerość i otwartość, bezpieczeństwo/wsparcie finansowe, które wykładowczyni omówiła bardzo szczegółowo. Próbowała także odpowiedzieć na pytanie: Co kobiety robią ze swoimi potrzebami? Pokazała trzy sposoby reagowania : zaniżenie swoich oczekiwań, aby nie odczuwać rozczarowania, zaprzeczanie posiadania jakichkolwiek potrzeb, praca, by zmienić rzeczywistość, która jest inna od tego, czego potrzebują.

– Nie bójcie się swoich potrzeb, bądźcie z nimi w kontakcie, oddajcie je Bogu – zachęcała uczestniczki konferencji.

Druga część spotkania rozpoczęła się panelem dyskusyjnym, w którym pięć kobiet, w różnym wieku i z różnym doświadczeniem w relacjach, odpowiadało na pytanie zadane przez Bożenę Giemzę, zastępcę dyrektora ds. wydawniczych i koordynatora działań PR w CME: Czym różnią się kobiety od mężczyzn? Szczere i otwarte wypowiedzi pań wywołały żywy odzew zebranych kobiet.

– Nie umiem nie być mężczyzną, więc pozwólcie, że przedstawię temat z męskiego punktu widzenia  – zapowiedział z humorem swój wykład „Potrzeby mężczyzn (czyli skomplikowany świat mężczyzny)” Paweł Gumpert.

Powołując się na wyniki badań mówił o tym, jak ważny dla mężczyzny jest szacunek, zaufanie, docenienie go.

–  Tak, jak kobieta oczekuje bezwarunkowej miłości, tak mężczyzna oczekuje bezwarunkowego szacunku w efekcie świadomego wyboru. Jeżeli w relacji mężczyzna demonstruje gniew to znaczy, że nie czuje się szanowany – komentował.

Bardzo otwarcie mówił także o potrzebach seksualnych mężczyzn zaznaczając, że seks dla mężczyzny jest przede wszystkim potrzebą emocjonalną.

–  Udany seks w związku sprawia, ze mężczyzna czuje się kochany i pożądany, a spełnienie seksualne daje mężczyźnie pewność siebie – podkreślał.

Zwrócił też uwagę na to, że utrzymywanie kogoś jest podstawowym sposobem na okazywanie miłości, a troska o utrzymanie rodziny leży u podstaw tożsamości mężczyzny.

Jak stwierdziła jedna z uczestniczek, wykładowca potraktował temat bardzo praktycznie i szczerze, nie wahał się „nazywać spraw po imieniu”.

– Jeżeli mężczyzna nie czuje się akceptowany (szanowany, doceniany, nie okazuje mu się zaufania) we własnym domu, to poszuka jej gdzie indziej. Może to być praca, sport, romanse, czy pornografia – stwierdził.

Choć wiele z kwestii poruszonych podczas wykładu nie było dla uczestniczek konferencji czymś nowym i nieznanym to dobrze było usłyszeć je z ust mężczyzny i na nowo „pochylić się nad nimi”. Swoją aprobatę panie demonstrowały żywą reakcją – śmiechem i potwierdzającym kiwaniem głowami.

Po wykładach kobiety dużo i chętnie dyskutowały , dzieląc się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Większość rozmów zdominował temat męskich potrzeb, a właściwie kobiecego spojrzenia na nie.

Wiele kobiet było na konferencji po raz pierwszy, a dowiedziały się o niej od znajomych, ze stron internetowych i ogłoszeń w kościołach. Te, które zdecydowały się zostawić swoje dane będą informowane o wszystkich imprezach CME na bieżąco.

Oprawę muzyczną konferencji przygotował Zespół CME.

Organizatorem Ogólnopolskich Konferencji Kobiet, które odbywają się co roku wiosną i jesienią, jest Centrum Misji i Ewangelizacji.

Gabriela Glajcar