Już po raz 23. odbyły się wczasy Świąteczno – noworoczne zorganizowane przez Parafię Ewang.-Augsb. w Wiśle Jaworniku i Diakonię Śląska Cieszyńskiego. Z tej formy wypoczynku skorzystały 34 osoby z trzech Diecezji: Cieszyńskiej, Katowickiej i Mazurskiej. 12 osób było po raz pierwszy. Poniżej wspomnienia uczestników wczasów.
Pobyt rozpoczęliśmy wspólną kolacją, na której przywitał nas ks. Zdzisław Sztwiertnia, proboszcz Parafii, jednocześnie nasz opiekun. Każdy posiłek rozpoczynano modlitwą i pieśnią, po posiłkach śpiewano kolędy.

W niedzielę 23 grudnia wzięliśmy udział w nabożeństwie połączonym ze Spowiedzią i Komunią Świętą oraz gwiazdką dla dzieci. Dzieci zaprezentowały program świąteczny. W wieczór wigilijny przeżyliśmy tradycyjną kolację wigilijną, a o godzinie 22-ej nocne nabożeństwo. Pierwszy dzień Świąt Narodzenia Pańskiego to udział w nabożeństwie, w czasie którego słuchaliśmy pieśni w wykonaniu miejscowego chóru. W drugi dzień (Szczepana) nabożeństwo prowadził zespół młodzieżowy, wystąpił również chór dziecięcy „Drużyna Pana”. W tym dniu jak nakazywała tradycja, domy w Jaworniku były odwiedzane przez kolędników. Również uczestnicy wczasów dostąpili tego zaszczytu. W godzinach popołudniowych odwiedziła nas grupa śpiewacza „Wańcy” w strojach góralskich. Wysłuchaliśmy kolęd, a także zostaliśmy obdarowani kalendarzami grupy śpiewaczej.  27 grudnia uczestników odwiedził ks. Emil Gajdacz, który przedstawił postać ks. Karola Kulisza – założyciela Diakonatu w Dzięgielowie. W kolejnym dniu – 28 grudnia – odwiedził ans koordynator Diakoni Diecezji Cieszyńskiej – ks. Marek Londzin. Opowiedział o służbie sióstr w Diakonacie „Eben – Ezer” i pracy w Domach Opieki „Emaus”. W niedzielę 30 grudnia w ramach nabożeństwa wysłuchaliśmy zespołu regionalnego „Mała Wisełka” i „Wisła”, który zaprezentował nam kolędy i pastorałki w wydaniu „góralskim”. W ostatni dzień roku (Sylwestra) wzięliśmy udział w nabożeństwie o godzinie 17-ej połączonym ze Spowiedzią i Komunią Świętą. Natomiast o godzinie 23–ej spotkaliśmy się w kaplicy, aby z modlitwą, pieśnią, krótkim słowem pożegnać rok 2018, a z nadzieją wejść w kolejny – 2019. Następnie w Sali wznieśliśmy toast szampanem i złożyliśmy sobie życzenia. Przekazano nam również życzenia i słodki upominek od ks. Bpa dr Adriana Korczago. Pogoda w tym okresie nie była najłaskawsza – śnieg, odwilż, śnieg, odwilż, co było przyczyną u niektórych kaszlu, chrypki i kataru. Jesteśmy bardzo wdzięczni za dofinansowanie wczasów Diakonii Kościoła Ewang.-Augsb. w RP. Z tej formy pomocy skorzystało 16 osób.

”Ośnieżone wiślańskie góry, a wśród nich my. Świąteczna, przyjacielska atmosfera, a my w niej. Smaczne, domowe, cieszyńskie jedzenie zadawala ludzi „stela”, ale w sposób szczególny ludzi z daleka. Zdecydowaliśmy się tu przyjechać po raz pierwszy – i to ąż z Mazur, z Parafii Giżycko! Jesteśmy bardzo wdzięczni za gościnność: ks. Zdzisławowi oraz całej obsłudze. Nasz czas wypełniają ciekawe spotkania skłaniające nas do świątecznych refleksji, co bardzo nas ze sobą integruje. W wolnych chwilach zwiedzamy zimową dolinę Wisły – Jawornik, podziwiając śmiałków zjeżdżających na nartach na stoku „Soszów”. Ponadto, pobyt umilają nam goście i oglądane filmy: „Listy do Boga, Chata, Siła Modlitwy”. Życzymy, by kolejni goście przybywający tu w następnych latach mogli doświadczyć tych samych wrażeń pełnych radości, spokoju, życzliwości. Wszystkiego, co najlepsze w Nowym 2019 Roku”. Krótko byli z nami dwaj studenci teologii, jako nasi opiekunowie, w dniach 27 – 30 grudnia (Adam Bujok i Dariusz Kaczmarzyk).

Dziękujemy za wszystko ks. Zdzisławowi i jego małżonce Ewie, personelowi, który dbał o nas, że mieliśmy ciepło w pokojach, czysto, kuchareczkom za pyszne posiłki, sekretarce Asi za życzliwość. Wyjeżdżamy z nadzieją, o ile Pan Bóg pozwoli i zostaniemy zaproszeni – to do Jawornika przyjedziemy.

Uczestniczka wczasów po raz 10.