Nabożeństwo niedzielne, w trakcie którego obchodzono uroczyście pamiątkę poświęcenia Parafii w Jaworniku, rozpoczął ks. proboszcz – Zdzisław Sztwiertnia, witając wszystkich przybyłych, a zwłaszcza zaproszonych gości z Parafii Ewangelickiej z Zabrza.

Podczas nabożeństwa zgromadzeni mieli okazję wysłuchać repertuaru muzycznego przygotowanego przez tamtejszy chór przy akompaniamencie skrzypiec i wiolonczeli. Nie zabrakło również śpiewu miejscowego chóru parafialnego.

Natomiast kazanie wygłosił ks. Dariusz Dawid z Zabrza, rozpoczynając od słów pisarza, pochodzącego z Wisły, Jerzego Pilcha na temat zimna i chłodów panujących w naszym kraju, a szczególnie dokuczliwych w górach. „Szukajmy zatem ciepła we wspólnocie, tu w Jaworniku, w czasie przeżywania 31. jubileuszu założenia Parafii”- dodał kaznodzieja. Dalsze rozważania dotyczyły woli Boga w naszym życiu – rozpoznawania i wypełniania woli Jezusa Chrystusa, który, jako Dobry Pasterz, doceniał i dbał o całego człowieka (nie tylko o jego duszę, ale i ciało). Ponadto podkreślał, że jeżeli współcześni chrześcijanie mają się przeciwstawić trendowi dominującemu w dzisiejszych czasach, tj, zachowywaniu dystansu wobec siebie nawzajem, to powinni wykonywać trzy służby, o których pisał niegdyś niemiecki pastor Dietrich Bonhoeffer: wysłuchiwać jeden drugiego, wzajemnie sobie pomagać i dźwigać swoje ciężary.

Ks. Dawid zakończył swoje kazanie słowami, iż „31. rocznica poświęcenia tego budynku, tych murów dotyczy przede wszystkim żywej tkanki, czyli życia duchowego zboru”. Następnie podziękował ks. proboszczowi i Radzie Parafialnej z Jawornika za zaproszenie oraz przekazał serdeczne życzenia oraz pozdrowienia od parafian z Zabrza i okolic.

Po nabożeństwie wszyscy zostali zaproszeni na parafialny piknik z licznymi atrakcjami: grochówką, pieczonymi kiełbaskami, tradycyjnymi kołaczami, a także dmuchanym zamkiem i klaunami, co szczególnie podobało się najmłodszym.

Marzena Brózda