Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/iksik/ftp/jaworniknowy/plugins/content/sigplus/metadata.php on line 325

Dzień 22 grudnia 2013 r. to dzień przyjazdu, a zarazem pierwszy dzień pobytu w Domu Gościnnym Parafii ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle Jaworniku. Żegnając się 02 stycznia 2013 r. zadeklarowaliśmy, że jak Pan Bóg pozwoli, to za 355 dni, jeżeli zostaniemy zaproszeni – to tutaj przyjedziemy. Zostaliśmy zaproszeni, z zaproszenia skorzystaliśmy i przyjechaliśmy. Ogółem było 46 uczestników z 3 Diecezji naszego Kościoła. 11. uczestników przyjechało po raz pierwszy. Najliczniejsza grupa przyjechała z Diecezji Katowickiej. Naszym opiekunem był student V roku CHAT – Bogusław Sebesta.

 

Uczestniczyliśmy w 8 nabożeństwach, podczas których występowały chóry tutejszej Parafii – mieszany, młodzieżowy i dziecięcy. W drugi dzień Świąt Narodzenia Pańskiego nabożeństwo prowadzone było przez młodzież, liturgię prowadzili wspólnie studenci CHAT-u Piotr Sztwiertnia i Bogusław Sebesta, a kazanie wygłosił nasz opiekun. Pogoda w tym roku nie dopisała – jesienna słota, huraganowe wiatry, które powodowały przerwy w dostawie prądu, przez co musieliśmy korzystać ze świec.

Mimo niesprzyjającej pogody, nie nudziliśmy się, o co zadbał ks. Zdzisław Sztwiertnia i nasz opiekun. Odwiedzili nas księża: Emil Gajdacz, Jerzy Below i Marek Londzin. Jak co roku, odwiedzili nas kolędnicy – grupa śpiewacza “Wańcy” z Jawornika. Śpiewane kolędy oraz złożone życzenia zostały przekazane wraz z drobnym podarunkiem w postaci kalendarzy ściennych. Członek Rady Parafialnej z Miechowic zapoznał nas z działalnością Matki Ewy, a także pokazał prezentację multimedialną obrazującą obecny stan kościoła i obiektów zniszczonych przez szkody górnicze. Odwiedziła nas diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk współautorka książki “Zgromadzenia zakonne w medycynie i farmacji na Śląsku i Zagłębiu. “Wszyscy żyjemy z brania i dawania. Branie nazywa się modlitwą, a dawanie miłością” – to motto przyświecało pracy Diakonis. Szczegółowo omówiła pracę ewangelickich Diakonis w służbie chorym - w Miechowicach na Górnym Śląsku, w Bielsku, gdzie znajdował się Dom Diakonis i Szkoła Pielęgniarska, w Diakonacie “Eben-Ezer” w Dzięgielowie. Zobaczyliśmy 3 filmy wyświetlone nam przez opiekuna: Nierozerwalna więź; Ewangelia wg. Jana; Ewangelia wg. Łukasza.

Powoli nasz pobyt  dobiegał do końca. W Sylwestra o godz. 17.00 wzięliśmy udział w nabożeństwie połączonym ze Spowiedzią i Komunią Świętą. Kazanie wygłosił ks. Sztwiertnia, a podczas dystrybucji pomagał opiekun, który podkreślił, że ten dzień zapamięta, bo po raz pierwszy pomagał podczas sprawowanie Sakramentu Ołtarza. O godzinie 23-ej zebraliśmy się ponownie w kaplicy oczekując nadejścia Nowego 2014 Roku. Towarzyszyła nam modlitwa, śpiew, wyciszenie oraz rozważanie naszego opiekuna Bogusława. Nadejście Nowego 2014 Roku oznajmiło nam bicie dzwonów. W pierwszym dniu Nowego Roku o godz. 10.00 wzięliśmy udział w nabożeństwie. Było nam w Jaworniku bardzo dobrze.

Dziękujemy ks. Zdzisławowi Sztwiertni jako gospodarzowi Parafii i Domu Gościnnego za włożony trud w przygotowanie nam 12 dniowego pobytu, gdzie mogliśmy spędzić piękne Święta Narodzenia Pańskiego oraz za troskliwą opiekę Bogusławowi Sebeście. Dziękujemy kuchareczkom za smaczne, urozmaicone o obfite posiłki oraz pozostałemu personelowi, który dbał, żeby było nam ciepło oraz czysto w naszych pokojach. Nade wszystko dziękujemy Panu i Bogu Wszechmogącemu za błogosławieństwo i światło na drodze naszego życia.

Uczestniczka spędzająca po raz 5. Święta Narodzenia Pańskiego w Jaworniku.

 

Garść refleksji osoby, która po raz pierwszy była uczestnikiem wczasów.

...Dzięki barwnej opowieści ks. Marka Londzina z Dzięgielowa przenieśliśmy się w myślach do Izraela – miejsca narodzenia naszego Zbawiciela – do Betlejem. Wrażenia z tygodniowej wycieczki do Ziemi Świętej dotyczyły także odwiecznych sporów między Palestyńczykami i Żydami, tragedii holokaustu.

Wykłady i spotkania poszerzyły zarówno naszą sferę poznawczą jak i emocjonalną. Liczne nabożeństwa wzbogacone występami tutejszego chóru, dzieci i młodzieży; poruszały nas treścią kazania, dawały możliwość głębokich przemyśleń. Kazania młodych – studentów CHAT – Bogusława Sebesty i Piotra Sztwiertni wzbudziły wiele refleksji.

Wczasy Świąteczno-Noworoczne zostały dofinansowane z Diakonii KEA w RP.