12. września br. luteranie z Trzanowic na Zaolziu (Republika Czeska) obchodzili uroczyście 60-lecie istnienia zboru oraz 79. rocznicę założenia i poświęcenia swojego kościoła. Historia Trzanowic nierozłącznie wiąże się z życiem i działalnością ewangelickiego pastora Jerzego Trzanowskiego. Pomnik upamiętniający jego postać postawiony został na placu obok wejścia do kościoła.

Chórzyści chóru mieszanego z Wisły - Jawornika wraz z proboszczem ks. Zdzisławem Sztwiertnią i pastorową Ewa oraz grupą reprezentantów naszej parafii z radością przyjęli zaproszenie do wzięcia czynnego udziału w tejże uroczystości. Na placu kościelnym przywitała nas miejscowa orkiestra misyjna. O godzinie 9 rozpoczęła się uroczystość w świeżo odrestaurowanym kościele, gdzie przywitał wszystkich proboszcz parafii, ks. Tomasz Tyrlik. Słowem Bożym służył ks. Zdzisław Sztwiertnia, a pieśniami chór mieszany z Jawornika.

Po uroczystości spotkaliśmy się z ks. Tomaszem i jego małżonką oraz z przedstawicielami Rady Parafialnej w sali parafialnej, gdzie przy kawie, cieście i innych smakowitościach mogliśmy wzbogacić wiedzę na temat historii oraz współczesnej działalności liczącej obecnie 650 parafian trzanowickiej społeczności luterańskiej. Zwiedziliśmy również zaplecze parafii, gdzie znajdują się salki do pracy z dziećmi w ramach szkółki niedzielnej, salki dla młodzieży, chóru i orkiestry. Ks. proboszcz podkreślał wielkie zaangażowanie młodzieży i pozostałych parafian w różnorodną działalność na rzecz Kościoła.

Przedstawiciele naszego chóru będący członkami zespołu "Wańcy" pożegnali pieśnią trzanowickich przyjaciół. Dziękując im za dostarczenie nam wielu wzbogacających przeżyć w jakże pełnej ciepła, serdeczności i miłości atmosferze, mamy nadzieję, że z Bożą pomocą dana nam będzie możliwość kontynuowania wspólnych spotkań.

J.H.