W dniach 22.12.2021 – 2.01.2022 już po raz 25 odbyły się wczasy świąteczno-noworoczne w Wiśle Jaworniku, w których uczestniczyło 27 osób. Wczasy zorganizowała Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle Jaworniku przy wsparciu Diakoni Kościoła. Prezentujemy relację jednej z uczestniczek:
Dzisiaj mija 12 dzień, który jest ostatnim dniem naszego pobytu w Domu Gościnnym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle Jaworniku. Ja w imieniu 27 uczestników składam serdeczne podziękowania Panu Bogu, proboszczowi Marcinowi oraz księdzu Zdzisławowi, który był naszym opiekunem za możliwość spędzenia świąt Narodzenia Pańskiego tutaj w Jaworniku. Sytuacja jaka panuje w związku z pandemią spowodowała, że przybyło 27 uczestników i tylko z 2 diecezji oraz 1 osoba z Giżycka, z Mazur. Na turnusie 2019/2020 było nas 43 uczestników z 5 Diecezji, tj. z całej Polski.
My przybyliśmy z Diecezji Cieszyńskiej – 17 osób, z Diecezji Katowickiej – 7 osób, 1 osoba z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego oraz 2 osoby wyznania rzymsko-katolickiego. Po raz pierwszy przyjechało 8 osób.
Podczas pierwszego posiłku – kolacji 22.12.2021 przedstawiliśmy się podając imię i parafię z której jesteśmy oraz który raz jesteśmy w Jaworniku. Każdy posiłek rozpoczynaliśmy modlitwą, a kończyliśmy wspólną pieśnią.
Wzięliśmy udział w 7 nabożeństwach, w tym 3 spowiednio-komunijnych. Na Drugi Dzień Bożego Narodzenia opiekun ksiądz Zdzisław złożył życzenia najstarszej uczestniczce, która obchodziła 89 urodziny. Odwiedziła nas Grupa Śpiewacza Wańcy – wysłuchaliśmy kolęd, w prezencie otrzymaliśmy kalendarz ścienny z napisem „Dobrego Roku 2022 z serca Wańcy winszujó”.
Mieliśmy różne spotkania z gośćmi. Proboszcz Marek Londzin przedstawił przeżycia z wycieczki do Izraela wyświetlając film. Wikariusz Bogdan Wawrzeczko z parafii w Skoczowie wraz z małżonką przedstawili sytuację w jakiej znajdują się prześladowani chrześcijanie. Pan Maciej Oczkowski przedstawił działanie Pana Boga w jego życiu oraz mówił o formach pomocy ludziom będącym w potrzebie. Oglądaliśmy też film „Sprawa Chrystusa”, który pokazywał jak człowiek niewierzący stał się chrześcijaninem. Odwiedził nas również biskup Adrian Korczago.
Przyjechała Telewizja Lublin, przeprowadzili wywiad z proboszczem Marcinem, opiekunem księdzem Zdzisławem, 3 uczestnikami turnusu oraz nakręcili różne ujęcia ze spotkań. Robiliśmy wspólne zdjęcie, na którym brakuje 2 uczestników.
W dniu 31.12 wspólnie w kaplicy oczekiwaliśmy na nadejście Nowego 2022 Roku. Śpiewaliśmy pieśni oraz słuchaliśmy przemyśleń czytanych przez opiekuna. O godz 24 wspólnie modliliśmy się modlitwą Ojcze nasz, a potem przeszliśmy do sali, gdzie przy lampce szampana złożyliśmy sobie życzenia.
14 uczestników składa serdeczne podziękowania za dofinansowanie pobytu przez Diakonię Kościoła.
Wyjeżdżamy z nadzieją, o ile Pan Bóg pozwoli to za rok znowu przyjedziemy do Jawornika. Przepraszamy za to co było złe z naszej strony. Serdeczne, szczere podziękowania składamy proboszczowi Marcinowi, opiekunowi księdzu Zdzisławowi za opiekę duchową, sekretarce Asi za życzliwość, kuchareczkom za pyszne, urozmaicone i obfite posiłki.
Uczestnicy wzajemnie życzą sobie błogosławieństwa, miłosierdzia, łaski oraz Bożej ochrony i zdrowia.
W imieniu uczestników Helena Stryja.